Někdejší nepřátele jsou zase přátele.

“Jedině tady ve Spojených státech se mohli bývalí nepřátelé setkat jako přátelé...”

 Vrchol poslední naděje Leea pro vítězství v Pensylvánii, “Pickettův útok” byl zmařen množstvím faktorů včetně špatné práce velení, svrchované organizace a kontroly nad federální artilérií, shromáždění informací o střelecké pěchotě Unie na linii a postavení Pennsylvanské brigády na jejich domorodé půdě v ”The Angle”(úhel), kde bojovali za každý palec země.

 Philadelphská brigáda byla složena z regimentů naverbovaných ve městě a krajů obklopující Philadelphii. Oslavovanou brigádu nejprve vedl plukovník Edward Baker do roku 1861. Poté byla pod velením několika různých velitelů přes hrozné tažení roku 1862 až do roku 1863. New Yorkský brigádní generál Alexander Webb vedl brigádu u Gettysburgu. Dostal velení nad Philadelphskou brigádou stěží týden před Gettysburgem. Webb si vedl výtečně během bitvy a byl zraněn 3. července při vyvrcholení Pickettova útoku. Generál Webb přijal Kongresovou medaily cti za své velení v boji, ačkoli nebyl oblíbený mezi důstojníky a muži své brigády. Možná právě proto, že Webb byl jmenován velícím důstojníkem jako náhrada za bývalého velitele, kterého propustili bez spravedlivého důvodu.

 Po Gettysburgu se vojáci z Philadelphie zučastnili tažení do Wilderness, Cold Harbor a do okolí Petersburgu. To také bylo právě zde, co dvěma regimentům z Philadelphské brigády vypršel termín vojenské služby. Po propuštěni ze služby, odcestovali domů, kde byli přivítání jako hrdinové. Zůstály jen dva regimenty. Včetně 69. regimentu Pennsylvanské pěchoty, kteří drželi pozici podél kamenné zdi 3. července 1863 a  pokračovali ve službě až do konce války u Appomattoxu. V roce 1887, naplánovali veteráni z tohoto regimentu postavit pomník u Gettysburgu, kde drželi svá postavení toho horkého odpoledního léta. Jejich zájem zažehl nápad vytvořit asociaci složenou z veteránů ze staré brigády a v roce 1887 vznikla Asociace Philadelphské brigády. Jedna z prvních záležitostí přednesených před asociací byl záměr skupiny jižanských veteránů z Pickettovy divize také postavit svůj památník v Gettysburgu. Bývalí Philadelphští vojáci nabídli pozvání nově vytvořené Asociaci Pickettovy divize, setkat se na Gettysburgském bojišti, “v myšlence bratrství, charity, a loajalita”. Jižané přijali pozvání shledat se se svými bývalými nepřáteli u Gettysburgu, ale žhavé debaty mařily snahy o toto prospěšné setkání a zklamaná  Pickettova asociace za výstavbu památníku se rozhodla, že na bitevní pole do Gettysburgu nepřijede.

 Po vyslechnutí jejich rozhodnutí, John W. Frazier sekretář Asociace Philadelphské brigády, napsal dopis Pickettově asociaci a nutit je neodmítnout pozvání. Frazier nabídnul pomoc jižanským veteránům, postavit jejich památník na místě u Gettysburgu, kde by jim to nejvíc vyhovovalo. Po určité debatě, bylo pozvání obnoveno a mnoho jižanů si udělalo plány navštívit Gettysburgské bojiště, jako hosté Asociace Philadelphské brigády .

 Vlak přivezl 500 veteránů z Philadelphské brigády včetně manželek a dětí. Opustili Philadelphii 2. července a dorazili do Gettysburgské vlakové stanice pozdněji toho dne. Druhý vlak přijel o dva a půl hodiny později. Přivezl jižanské hosty, kteří byli překvapení a potěšení přivítáním, kterého se jim dostalo. Veteráni z Philadelphie lemováli ulice, kde vítali konfederační veterány s poctami, zatímco kapela začínala hrát “Dixie”. Zformovali se do pozic, dvě skupiny pochodovaly vedle sebe ulicí Carlisle až do centra města, kde se postavili tváří v tvář a potřásli si rukama. Seveřanští novináři pozorovali toto: “Pickettova divize byla poprvé nesporným vlastníkem Gettysburgu.” staří konfederanti byli zpracováni vysokou studijní specializací vzrušenou skupinou veteránů Unie a dychtivě jim prokazovali svůj obdiv a respekt. Ačkoli den byl velmi horký, veteráni stáli na náměstí a poslouchali prospěšné projevy od veteránů z Unie, tak i z Konfederace. Mezi čestnými hosty byla vdova po generálů Pickettovi LaSalle Corbell Pickett a její syn.

 Dobré pocity byly všude a přetrvaly až do dalšího dne, kdy bývalí vojáci vypochodovali na gettysburgské pole k ”The Angle”, kde veteráni z 69. Pennsylvánského regimentu postavili svůj pomník. Tam pokračovaly dlouhé proslovy a předávání květin paní Pickettové. Věnování a projevy trvali několik hodin, zatímco dav griloval pod horkým sluncem. Slavnosti odpoledne skončily a dav se schlazoval občerstvením pod stíny stromů. Zahrnuty byly i soudky chladivého piva, které bez pochyby toho odpoledne přidaly k veselosti všech účastníků jak v modrém, tak i v šedem. Někteří veteráni tábořili ve stanech postavených blízko ”High Water Mark” a o půlnoci vypukla vřava, když začal improvizovaný ohňostroj v časné oslavě 4. července.

 Následující den, jižané pochodovali přes pole, scéna jejich velikého útoku po 24 letech a až k šedé kamenné zdi. Vzadu za zdí stáli veteráni z Asociace Philadelphské brigády s natáženýma rukama. Dvě strany se setkávaly a třásly si rukama, ne jako bývalí nepřátelé, ale jako američané. Konečně přišlo smíření těchto mužů, kteří toho tolik obětoval na těchto krvavých polích.

07.08.2011 05:21:26
emiel

Líbí se Vám vzhled těchto stránek?

Rozhodně Ano (14 | 67%)
Možná ano (2 | 9%)
Nevim (0 | 0%)
Asi ne (1 | 5%)
Rozhodně ne (4 | 19%)

Jaký díl série Hitman je podle vás nejlepší?

Hitman Codename 47 (2 | 22%)
Hitman Contracts (1 | 11%)
Hitman Blood Money (1 | 11%)
Hitman Absolution (5 | 56%)
Americká občanská válka - Gettysburg 1863

Americká občanská válka - Gettysburg 1863

Americká občanská válka - Gettysburg 1863


http://emiel1.blog.cz


 

Pistole

Pistole

Provětrávač lebečních dutin
Vše najdete tady
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one