Vkládáné naděje obou armád.

The High Water Mark

 Tento malý háj nebo “mlází” stromů nemělo vůbec žádný nebo velmi malý význam před bitvou u Gettysburgu, ale 3. července 1863 tady bylo ohnisko bojů, které zde bezprostředně vyvrcholily během “Pickettova útoku”. Stromy rostoucí uvnitř uzavřené oblasti známé jako "The Angle" (úhel), pojmenovaný pro kamennou zed ohýbájící se na západ a pak hraničící jižně s malou pastvinou, kde původně stály stromy. Za touto kamennou zdí byli umístěni federální vojáci během bitvy. Titul "High Water Mark of the Rebellion" (značka přílivu povstání, někdy se používá jen High Water Mark - značka přílivu) bylo pojmenované mlází Johnem B. Bachelderem, prvním vládním historikem na Gettysburgském bitevním poli, který si uvědomoval jeho význam během návštěvy na tomto místě s veterány divize generála Picketta. Bachelderovy vlivné styky také zapříčinily, že zde na "High Water Mark of the Rebellion" byl umístěný v roce 1892 pamatník. Na Památníku je výpis obou armád, které se zúčastnily Pickettova útoku. Toto seskupení stromů označovalo konfederační sklíčenost během bitvy a války. Po Gettysburgu už nikdy znova nedosáhla Leeova armáda Severní Virginie takových velkých okamžiků.

 3. července bylo přibližně 7,000 vojáků druhého sboru Unie rozmístěno v oblasti "The Angle" a v přilehlém okolí, pod velením brigádního generála Johna Gibbona. Někteří vyjádřili úlevu nad koncem utrpného dělostřeleckého ostřelování, když hleděli na formace jižanské pěchoty, jdoucí k nim. “Krásné, skvostně krásné, jak se objevily tyto obrovské řady v tak roztomile malém údolí,” poznamenal jeden voják. Jižané dosáhli Emmitsburgské silnice a začali přeskakovat přes plot ohrady. “Řady pokračovaly dál,” pozoroval generál Gibbon, “...z příchodem jižanských vojáků na dostřel, vzápětí započala naše palba. Naši muži na ně záviděníhodně údeřili podle dispozice se smrtícím účinkem”.

 Federální linie se najednou probrala k životu. Začala strašlivá palba z pušek do jižanských pozic. Uvnitř bylo pole obklopené shlukem stromů, kde proslula “Philadelphská brigáda”, regimenty naverbované ve městě Philadelphii a okolí pod vedením brig. generála Alexandera Webba. Webbovi muži posílali salvu po salvě do řad konfederantů, kteří nezadržitelně postupovali kupředu a i přes prudkou palbu dosáhli kamenné zdi. Konfederanti se shromážďili podél zdi. Pickettovi muži se mísili s jinými od Pettigrewovy divize a všichni opětovali palbu z pušek přes holý prostor 50 yardů mezi nimi a některými Webbovými muži stojící na vrcholu hřbetu. Poslední z brigádních generálů Pickettovy divize, generál Lewis Armistead si protlačil cestu davem a vedl útok přes zeď. Boj byl brutální a střet veden až na bodáky. Poslední zbývající dělostřelecká baterie Unie použila kartáčové střely na skupiny jižanů, kteří se pokusili podniknout cesty kolem fedrálních pozic držící jižní zed u stromů. Bez posil nebo jiné podpory nemohli konfederanti udržet The Angle a shluk stromů. Ti kdo mohli ustoupili zpět k Seminárnímu hřbetu, zanechávajíce na místě střetu mrtvé a raněné.

 Oblast "High Water Mark" je jedna z nejvíce navštěvovaných míst na bitevním poli a byla scénou nesčíselných shledání a ceremonií. Veteráni z Philadelphské brigády a Pickettovy divize se vrátili na toto místo několikrát, potřesení rukou přes stejnou kamennou zed, kde jich tolik hodně zemřelo během bitvy. Památky mužů co zde bojovali a tady zemřeli žijí navždy v žulových a bronzových památníkách, které stojí uvnitř "The Angle".

 Zatímco Pickettovy muži bojovali za ovládnutí "The Angle", levé křídlo konfederační útočné sily, čelilo palebné bouři od vojáků Unie, jejiž pozice byla za kamennou zdi od The Angle až po Zieglerův háj.

07.08.2011 04:03:42
emiel

Líbí se Vám vzhled těchto stránek?

Rozhodně Ano (14 | 67%)
Možná ano (2 | 9%)
Nevim (0 | 0%)
Asi ne (1 | 5%)
Rozhodně ne (4 | 19%)

Jaký díl série Hitman je podle vás nejlepší?

Hitman Codename 47 (2 | 22%)
Hitman Contracts (1 | 11%)
Hitman Blood Money (1 | 11%)
Hitman Absolution (5 | 56%)
Americká občanská válka - Gettysburg 1863

Americká občanská válka - Gettysburg 1863

Americká občanská válka - Gettysburg 1863


http://emiel1.blog.cz


 

Pistole

Pistole

Provětrávač lebečních dutin
Vše najdete tady
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one