Prapory zašlapané v prachu.

Zieglerův háj

 Tento malý háj, kde rostou duby, bílé ořechy a stromy kaštanu, je na severním konci Hřbitovního hřbetu. Zde jsou označené hlavní pozice drženy třetí divizí, druhého sboru Unie pod vedením generála Alexandera Hayse. Háj je přilehlý k Brianově farmě a hospodářskému stavení, včetně malého domu používaného jako hlavní stan generálem Haysem. Dělostřelci připravili svá děla na okraji lesa, kde byl také stín a ulevoval od teplého odpoledního slunce. Háj byl jediným velikým seskupením stromů v této části Hřbitovního hřbetu, jenž se ostře otáčel, směřující východně k Hřbitovnímu kopci a napojoval se na něho. Haysovy muži s několika regimenty prvního armádního sboru, které byly poblíž v potyčkách na své linii úspěšně odráželi divizi generála Roberta Rodese během druhého dne bitvy a znovu ráno 3. července.

 Na jihu od Zieglerova háje se táhne řada kamenných zdí, které poskytovaly přirozenou ochranu pro pěchotní regimenty a Haysovy muži za těmito silnými zdmi udělali obranné pozice. Prkna, která zvyšovala výšku zdí byly sundány a nahromaděny jako překážka na kameny, aby bezpečně kryly klečící muže za nimi. Během Pickettova útoku se na jižní straně Brianovy stodoly shromáždili vojáci, kteří odtud stříleli na konfederanty, přecházející od Emmitsburgské silnice vzdálené přibližně 200 stop.

 Konfederanti, kteří udeřili na tuto část Hřbitovního hřbetu byli pod vedením brigádního generála Jamese Johnstona Pettigrewa a generálmajora Isaaca Trimblea. Zastaveni těžkou palbou z pušek od Haysových vojáků z federální linie, museli jižané také snášet dělostřelecké ostřelování od federálních baterií na západní straně hřbitovního kopce a v Zieglerově háji. Ačkoli byli jižanští vojáci zastaveni na silnici federální palbou, mnoho jich opětovalo střelbu, zatímco jiní následovali své vlajkonoše přes ploty a pokračovali dál až ke kamenným zdím. Vojáci padali po tuctech, ale vlajky pokračovaly vpřed. Generál Pettigrew měl zrovna poradu s generálem Trimblem poblíž silnice, když náhle byli oba vážně zraněni, Pettigrew na ruce a Trimble na noze. Osamocený 8. regiment Ohioské pěchoty Unie, umístěný na jižním levém křídle bez jakékoliv podpory, která by jim přišla na pomoc, posílali vojáci jednu salvu z pušek za druhou na silnici, kde se smrtící přesností zasahovali krčicí se muže za dřevěným plotem. Konfederační vlajky padaly do hustého kouře, znova se však už nezvedaly, jak byli vlajkonoši a ostatní vojáci zabití nebo zranění. Jediný co mohl v tu chvíli zraněný generál Pettigrew udělat, bylo že nařídil ústup.

 Generál Meade přijel na bitevní pole k Haysově linii právě ve chvíli, kdy doznívaly výstřely nad kopcem. Generál pozorující ústup konfederantů, mával svým kloboukem a křičel ochraptělý “Hurrah!” a armádní kapela začala hrát “bitevní výkřik svobody”. Generál Meade věděl, že jeho armáda dala Leemu pořádný úder i za cenu vlastních obrovských ztrát během bitvy. Spokojený s výsledku dne, Meade rozhodl, že bude držet svoji vedoucí pozici a čekat na Leeův příští pohyb. Kromě potyčky na jižní straně Gettysburgu obou armád, se bitva schylovala ke krvavému konci.

 Generál Hays přes hluk povzbuzoval vojáky po celou dobu bitvu svým dunivým hlasem. Po konfederačním ústupu byla ukořistěná konfederační vlajka (jedna z patnácti ukořistěných jeho divizí) přinesena ke generálovi jedním z jeho mužů a jásavý Hays se s ní rozjel napříč divizí za doprovodu hurrah a žádostivých útěch. Vojákům jeho divize, kteří byli ponížení porážkou od  “Stonewalla” Jacksona u Harperova převozu v roce 1862, jejich účást na odražení Pickettova útoku znova navrátilo čest o kterou tak potupně přišli.

 Gettysburg byl veliký přelom v armádní kariéře generála Hayse. Po reorganizaci a upevnění sil uvnitř Armády Potomac následujícího roku, byl Hays přidělen velet brigádě od druhého sboru. Doprovázel svého dobrého přítele a velitele všech armád Unie, generála Ulysses S. Granta. Generál Hays vedl brigádu do otevřeného tažení Wilderness (Divočina) v roce 1864 a byl v této bitvě 5. května zabit. Posmrtně mu byla udělena hodnost generálmajor v den kdy zemřel. Haysovy pozůstatky byly převezeny do Pittsburgu, kde jsou pohřbeny. Generálův čestný památník se nachází v Zieglerově háji. Bronzová socha zpodoňující generála, postavená v roce 1915, drží v ruce šavly a hledí směrem na pole Pickettova útoku.

 Oddíly shromaždily přes 2,500 odhozených pušek a tisíce souprav nezbytných vojenských doplňků na poli před pozicemi druhého sboru. Hrozná práce pohřbívání mrtvých byl také úkol vojákům Unie, kteří pohřbili vlastní padlé předtím, než obrátili svojí pozornost na stovky tlejících konfederačních těl před kamennou zdí. Pozůstatky 1,242 jižanů bylo pohřbeno na frontové linii druhého sboru v dlouhých zákopových hrobech. Mezi těli byla nalezená žena oblečená do konfederační uniformy. Šokující objev vedl ke spekulaci, že mladá žena následovala svého manžela do konfederační armády, převlečená za muže, ačkoli její skutečná totožnost navždy zůstane tajemstvím.

07.08.2011 04:20:50
emiel

Líbí se Vám vzhled těchto stránek?

Rozhodně Ano (14 | 67%)
Možná ano (2 | 9%)
Nevim (0 | 0%)
Asi ne (1 | 5%)
Rozhodně ne (4 | 19%)

Jaký díl série Hitman je podle vás nejlepší?

Hitman Codename 47 (2 | 22%)
Hitman Contracts (1 | 11%)
Hitman Blood Money (1 | 11%)
Hitman Absolution (5 | 56%)
Americká občanská válka - Gettysburg 1863

Americká občanská válka - Gettysburg 1863

Americká občanská válka - Gettysburg 1863


http://emiel1.blog.cz


 

Pistole

Pistole

Provětrávač lebečních dutin
Vše najdete tady
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one