Bitva o Gettysburg 1. července 1863

1. července 1863 - Začátek bitvy.

“Toto byli dny strachu a nejistoty.” 

 Bitva začala brzy ráno 1. července, když se vojáci Konfederace generála Henryho Hetha při pochodu východně od Cashtown setkali s útokem seveřanů tři míle západně od Gettysburgu. Oponenti zápasili přes jemně se naklánějící hospodářskou půdu na západní časti Gettysburgu, odkud se byli později kavaleristé Unie nucení stáhnout zpátky na Mcphersonovu vyvýšeninu. Tam poté dorazila federální pěchota o desáté hodině dopolední.

 Některé Hethovy konfederanční jednotky dosáhli Mcphersonské vyvýšeniny, kde byli zuřivým protiútokem federální pěchoty zadrženi. Severně od Chambersburgu byli jiní konfederanti rozvášněni předchozím vítěztvím zastiženi silným protiútokem v železničním výkopu, prochazejícím Mcphersonovu vyvýšeninu a donuceni ke kapitulaci. Jeden z prvních vyšších důstojníků, který padl, byl generálmajor John Fulton Reynolds, velitel prvního federálního sboru. Velení převzal jeho zástupce generálmajor Abner Doubleday.

 Krátce po poledni nastalo období klidu. To dávalo velitelům na obou stranách čas naplánovat a zvýšit jejich bitevní linie. Vojska Unie obsadila zbytek zubatého území na McPhersonově farmě severně podél vyvýšenině Semináře a vyvýšenině Dubu se skupinami jedenáctého armádního sboru. Ten byl ihned nasazený severně od Gettysburgu, jakmile se objevil na bojišti. Síly protivníka byly sešikované proti této linii v těžším množství. S více vojsky čekali konfederanti, že dojde k nějakému rozhodujícímu momentu. Bitva byla obnovena ve 14 hodin, když síly konfederantů napadly Mcphersonovu vyvýšeninu a vyvýšeninu Dubu. Vojáci Unie bojovali zoufale. Odráželi útoky s těžkými ztrátami na obou stranách. General Lee dorazil později toho dne na bitevní pole a ačkoli byla bitva zahájená bez jeho povolení, okamžitě vycítil příležitost. Povolil vojsku soustředit se východně od Gettysburgu a přiblížit se k městu. Lee dovolil, aby útok pokračoval. Věděl že federální linie bude nucená se bránit ze tří směrů, jakmile dorazí sbor generálaporučíka Richard Ewella od Doveru z Pennsylvanie.

 Po dvou hodinách zoufalého bojování bylo jasné generálu Abneru Doubledayovi, velícímu 1. sbory, že západní vyvýšeninu u Gettysburgu nemuže udržet a nařídil ústup na Hřbitovní hřbet. Tento bod se nacházel severně od Gettysburgu. Jedenáctý sbor byl v nesnázi. Příliš málo vojáku bránilo tak velké území. Některé regimenty byli zcela zničeni, když Ewellovi vojáci na ně zautočili ze tří směrů najednou. Zatímco jiní se statečně bránili, jako divize brig. gen. Francise Barlowa za cenu vysokých ztrát na životech.

 Federální linie se nakonec zhroutila a tisíce seveřanů běhali bez rozmyslu přes ulice, dvory a uličky Gettysburgu. Mno hledali útočiště v přístavbách a kostelech, již už přeplněných zraněnými a umírajícími. Vyděšení občané uprchli do svých sklepů, zatímco jiní riskovali životy při záchraně raněným. Vojáci co mohli najít cestu k Hřbitovnímu hřbetu, byli reorganizovani do řad obrany od Hřbitovního hřbetu po Culpův kopec, pod vedením generála Winfielda S. Hancocka, kterého poslal do Gettysburgu generál Meade. Generál Ewell v Gettysburg našel a požádal generála Leea, aby mohl pokračoval v útoku na jihu. Neschopnost upevnit bojové síly konfederace před soumrakem a s hrozbou přichodu velké armády Unie, nařídil Lee Ewellovi opevnit se a držet bojovou linii. Zvuky bitvy pomalu utichaly, zatímco padala noc. Vyčerpaní vojáci obou armád se zhroutili vedle kamenných zdí a plotů, v polích, lesích, ohradách, ulicích a uličkách, čekajíce na boj následujícího dne.

 1. července bylo velké vítězství pro generál Leea, ale ne nějaké rozhodné. Ačkoli síly Unie byly zle poškozené, ustoupili na dobrou obranou pozici, na jih Gettysburgu. Generál Meade přijel na bitevní pole okolo půlnoci a po diskuzích s veliteli armádních sboru, se rozhodl počkat, až si odpočine armáda soustředěná kolem Hřbitovního kopce. Ráno 2. července rozhodne, zda napadne Leea nebo bude bránil prominentní kopce, kde je nyní bojové postavení jeho mužů. Lee zatím ve svém hlavním stanu zvažoval rostoucí sílu federalních jednotek na jihu Gettysburgu. Doručené zprávy od velitele kavalérie J.E.B. Stuarta mohli poskytnout informace o zbytku armády Unie.

 
05.08.2011 04:40:35
emiel

Líbí se Vám vzhled těchto stránek?

Rozhodně Ano (14 | 67%)
Možná ano (2 | 9%)
Nevim (0 | 0%)
Asi ne (1 | 5%)
Rozhodně ne (4 | 19%)

Jaký díl série Hitman je podle vás nejlepší?

Hitman Codename 47 (2 | 22%)
Hitman Contracts (1 | 11%)
Hitman Blood Money (1 | 11%)
Hitman Absolution (5 | 56%)
Americká občanská válka - Gettysburg 1863

Americká občanská válka - Gettysburg 1863

Americká občanská válka - Gettysburg 1863


http://emiel1.blog.cz


 

Pistole

Pistole

Provětrávač lebečních dutin
Vše najdete tady
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one