Bitva o Gettysburg 2. července 1863

2. července 1863 - “nejhroznější den...”

Nejkrvavější den bitvy.

 Ráno 2. července zaujala armáda Unie svojí bojovou linii ve tvaru obřího písmene U od Culpova kopce, podél Hřbitovního vrchu až k Hřbitovnímu hřbetu. Generál Meade spokojený s touto pozicí, rozhodl, že bude čekat, zatímco dorazí zbytek Armády Potomacu na bitevní pole. Na vyvýšenině Semináře studoval generál Lee vzdálenou federální pozici. Ačkoli pravé křídlo Seveřanů vypadalo, že bude velmi obtížné na jeho postavení útočit, levé křídlo nemělo žadný významný opěrný bod. Současné útoky na oba pravé a levé boky mohly přimáčknout federální linii k Hřbitovnímu kopci. Lee nařídil generálu A.P. Hillovi pokračovat v držení centrálního útoku konfederantů na střed obranné linie unionistů. Za nedlouho by sbory generála Jamese Longstreeta napadly federální pozice vlevo a sbory generála Ewella by zaútočil v pravo. Oba měli vyrazit ve stejný čas, aby jejich útok byl v rovnováze a nedal Meademu čas přesunout vojáky do ohrožovaných oblastí.

 Na levém křídle obrané linie unionistů byl umístěný třetí armádní sbor pod vedením generálamajora Daniela E. Sicklese. Odvážného a někdy agresivního velitele. Nešťastný kvůli přiřazenému umístění, shledal, že konfederanti jsou zhromaděni na vyvýšenině Semináře téměř míli od přední strany jeho sboru. Sickles proto poslal svoje zálohy pryč od hlavní linii na Hřbitovním hřbetu, aby podpořili bojovou linii na Emmitsburgské cestě, uprostřed mezi Hřbitovním hřbetem a vyvýšeninou Semináře. Nevědomě tak Sickles učinil Meadovu obranou linie zranitelnější. Mezitím jednotky generála Longstreeta v 15:30 konečně dosáhl jižního cípu vyvýšeniny Semináře po apsolvovaní 18 mílového pochodu. Konfederanti se rozmístili podél vyvýšeniny Semináře, přes Pitzerův les až na jižní Warfieldskou vyvýšeninu. Muži neměli moc času k odpočinku ani k doplnění vody a už byli zvoláváni do přední linie. Útok začal.

 V 16 hod. spustili konfederační dělostřelci palbu na Sicklesovu pozici od Ďáblova doupěte k broskvovému sadu. Mezitím propukl boj na pšeničném poli, u broskvového sadu a na úpatí Malého okrouhlého štítu. Seveřané statečně bránili vrchol malého okrouhlého štítu, klíčového bodu na jižním konci federální linie. Přesto vojáci nemohli udržet Ďáblovo doupě a přilehlou oblast později známá jako "Údolí smrti". Poblíž bylo pšeničné pole kde vojáci, kteří zde bojovali, to tam přirovnávali ke smršti, co se nepřetržitě proháněla po poli. Přes 6,000 mužů a důstojníků obou armád byli zabiti, zranění nebo zajatí jako daň za přechod tohoto pole a lesa, který ho obklopoval. Boj se šířil k broskvovému sadu, podél Emmitsburgské cesty ke Hřbitovnímu hřbetu. Když vrcholil útok, byl blízko svého hlavního stanu vážně zraněn generál Sickles. Při odnášení z bitevního pole na nosítkách, se generál snažil povzbudit ty, co procházeli okolo něho slovy a máváním klobouku.

 Přibližně 18:30 generálmajor McLaws poslal do útoku Mississippskou brigáda pod vedením brig. gen. Williama Barksdalea, který čekal netrpělivě se svými muži u Pitzerova lesa. Mississippský prudký útok pronikl přes federální regimenty blízko broskvového sadu a společně s jinými konfederačními jednotkami pokračoval bez přerušení ke Hřbitovnímu hřbetu. Zbylá federální linie zaváhala a pomalu se zhroutila pod neoblomným konfederačním tlakem, který se hnal farmou Abrahama Trostlea k centru Sicklesovy linie. Zde jižané udělali značný průlom ve federální obráné linii mezi Hřbitovním hřbetem a Malým okrouhlým štítem, kde drželi v hrsti dělostřelce Unie a jednoho regimentu pěšáků, 1. Minnesotské pěchoty. Minnesotský regiment měl udělat nemožné - zastavit konfederační útok předtím než dosáhnou centra Hřbitovního hřbetu. Vojáci Minnesotského regimentu prudce zaútočili na konfederanty a úspěšně zpomalili jejich útok, ale za hroznou cenu ztrát na životech. Právě včas dorazila federální posila, která napadla týl konfederantu ještě předtím, než stačili ohrozit střed obrané linie seveřanů.

 Tma vděčně zastavila zabíjení a Meade použil období klidu k přemístění čerstvých vojáku na ohrožená místa. Ve 22 hod. byla obnovená federální linie na Hřbitovním hřbetu a rozšířila se na Velký okrouhlý štít, kde vojáci unie postavili kamenné barikády na jeho vrcholu. Vyčerpaní vojáci schovaní za kamennými zdmi se uložili ke spánku, pouze narušovaný sténáním tisíců zraněných mužů na bitevním poli nebo příležitostnými výstřeli z pušek.

06.08.2011 03:29:14
emiel

Líbí se Vám vzhled těchto stránek?

Rozhodně Ano (14 | 67%)
Možná ano (2 | 9%)
Nevim (0 | 0%)
Asi ne (1 | 5%)
Rozhodně ne (4 | 19%)

Jaký díl série Hitman je podle vás nejlepší?

Hitman Codename 47 (2 | 22%)
Hitman Contracts (1 | 11%)
Hitman Blood Money (1 | 11%)
Hitman Absolution (5 | 56%)
Americká občanská válka - Gettysburg 1863

Americká občanská válka - Gettysburg 1863

Americká občanská válka - Gettysburg 1863


http://emiel1.blog.cz


 

Pistole

Pistole

Provětrávač lebečních dutin
Vše najdete tady
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one