Bitva o Gettysburg 3. července 1863

3. července - “já je tam přinutim útočit...”

Nejpamátnější obvinění z války.

 3. července ve 4 hodiny ráno vypuknul intenzivní boj na Culpavě kopci, který trval až do 11 hod. Vytvořené obranné pozice na tomto kopci vojáky Unie s něho udělali pevný opěrný bod federální linie. Se ztrátou výhody generála Hilla u kopce Culpa Lee rozhodl, že změní svou strategii. Dal příkaz veliteli kavalérie “Jeb” Stuartovi k jízdě kolem federálních pozice a útoku na jejich zálohy. Lee rozmýšlel, že udeří na střed federální obrany na Hřbitovním hřbetu, o kterém si myslel, že je oslabený, když zde zpozoroval nemnoho vojáku a jediné seskupení baterií. Jestliže se tato část Meadeovy linie zhroutí, hrozilo by, že armáda Unie ztratí silnou pozici na tomto kopcovitém terénu. Vydal proto příkaz k masivnímu ostřelování, zaměřeného na tuto oblast a k následnému útoku. Příkaz útočit dostalo 18,000 muži z armádního sboru generálmajora Jamese Longstreeta, jednoho s nejdůvěryhodnějších velitelů, kterého Lee měl. Longstreetův útok lépe známý dnes jako “Pickett's Charge”, byl poslední hazard Leea u Gettysburgu.

 Ve 13:00 bylo ze dvou zbraní umístěných v broskvovém sadu vypalovaly signály pro začátek ostřelování. Přes 120 konfederačních děl na vyvýšenině Seminář započali současně pálit na hřbitovní hřbet. Polekaní federální dělostřelci začali rovněž střílet a brzy byly obě vyvýšeniny zakryté hustým, štiplavým kouřem. Duel obou dělostřeleckých baterii otřásal zemí skoro hodinu, dokuď intenzita federální střelby konečně nepolevila. Longstreet neochotně dal rozkaz pěchotě k pochodu, která mezitim byla připravena v záloze a téměř 12,000 vojáků konfederace se vydalo na dlouhý pochod k linii Unie. Náhle ale federální artilérie začala zase prudce střílet. Ostřelovala formace a dělala v nich velké mezery. Jakmile dosáhli jižané Emmitsburgské silnice, vojáci unie na ně začali střílet ze stovek mušket. Padlí důstojníci byli nahrazeni kapitány a ty pak seržanty, pobízející muže k pochodu, dokuď nedosáhli "The Angle"("úhel" - pojmenovaný podle skupiny stromu co rostla v uzavřené oblasti, ohraničené kamenou zídkou. pozn. překl.). Osamělý a nezraněný general Lewis Armistead z Pickettovy divize prorazil federální linii, když pronikl přes kamenou zídku s asi 300 muži a hnali se blízko háje mladých stromů, keřů a révy na zbytek dělostřelecké baterie seveřanů. Toto místo se později začalo nazívat “The High Water Mark of the Rebellion” (”známka, značka přílivu povstání” - Někdy se používá zkráceně jen “The High Water Mark”. Toto pojmenování udělil John B. Bachelder na mlází za zídkou. pozn. překl.) této bitvy a války proti Konfederaci.

 Vojska generála Pettigrewa a Trimblea dosáhli severně od The Angle Emmitsburgské cesty, odkuď na příkaz generála Picketta zaútočili přes Zieglerův háj na federální formace, ale i zde se setkali jen s pevnou hradbou tvořenou puškamy a dělostřelectvem. Skupiny konfederačních vojáků přeskočili ploty, aby se propracovali vpřed. Co nejrychleji se snažili dostat ke kamenné zídce, za kterou vřel oheň a kouř ze stovek zbraní. Nikdo by neprorazil federální obranou linii v této oblasti. Plánovaný útok se zbrzdil a nakonec uplně zanikl. Všichni ti kdo byli schopni se obrátili na ústup k vyvýšenině Semináře. Pickettův útok neuspěl.

 Generál Meade přijel na bitevní pole právě v době, když zanikly poslední výstřely. Štábní důstojník k němu přiběhl a oznámil generálovi, že jižané byli zničeni. Jeho armáda udělala nemyslitelné - porazila nejlepší vojska generála Roberta E. Leea. Unavený generál pouze zvládl pronést ochraptěné “Hurrah!”. Poté si odjel prohlédnout bojovou linii.

 Generál Lee toto vše sledoval z jižního hřebenu. Později přijel, aby mohl promluvil se zbylými vojáky. Uklidňoval a povzbuzoval je slovy. Rovněž se je snažil připravit na federální protiútok, kterým si byl jistý že přijde. Do hodiny informoval kurýr Leea o porážce generála ”Jeb” Stuarta tři míle východně od Gettysburgu (dnes známé jako Východní pole kavalérie). Stuart úspěšně vyrazil na východ Gettysburgu, kde se otočil na jih, přitom se ale setkal ze silnou federální kavalérií, která blokovala Hanoverskou silnici. Následovala rázná bitva, kdy vojáci s obou armád bojovali šavlemi na koňských hřbetech. Konec tomuto střetu na jižní straně federální linie udělala až brigáda kavaleristů pod vedením generála George A. Custera. Stuartův pokus proniknou federální linií byl zmařen. Generál nařídil ústoupit a vrátit se ke Gettysburgu.

06.08.2011 03:55:32
emiel

Líbí se Vám vzhled těchto stránek?

Rozhodně Ano (14 | 67%)
Možná ano (2 | 9%)
Nevim (0 | 0%)
Asi ne (1 | 5%)
Rozhodně ne (4 | 19%)

Jaký díl série Hitman je podle vás nejlepší?

Hitman Codename 47 (2 | 22%)
Hitman Contracts (1 | 11%)
Hitman Blood Money (1 | 11%)
Hitman Absolution (5 | 56%)
Americká občanská válka - Gettysburg 1863

Americká občanská válka - Gettysburg 1863

Americká občanská válka - Gettysburg 1863


http://emiel1.blog.cz


 

Pistole

Pistole

Provětrávač lebečních dutin
Vše najdete tady
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one