GETTYSBURG

Děj filmu se snaží divákovi autenticky přiblížit chronologicky seřazenou bitvu podle skutečných údálostí. Zvláštní pozornost je přikládána po celý film k vojenskému životu a taktice té doby. Právě proto byl celý film natočený na skutečném bojišti v Gettysburském národním parku. V průběhu filmu je názorně zachycena zrůdnost celé občanské války, kdy otec zabíjel syna a bratr bratra. I přesto se zde najdou lidi, kteří mají stále závazky ke starému přátelství. Příkladem je generál Armistead (Richard Jordan) z Konfederace a generál Hancock (Brian Mallon) z armády Unie. Pominu-li typické obehrané americké vlastenecké klišé, které se prakticky objevuje ve všech válečných filmech natočených v USA o US vojácích, tak Gettysburg je opravdu drsnou podívanou. Obzvláš pak bojové scény jednak na konci prvního dílu, kde konfederanti utočí na postavení 20. regimentu z Maine pod vedením plukovníka Chamberlaina (Jeff Daniels) na Little round top a poté slavný Pickettův útok a jeho odražení vojáky Unie, je prakticky vyvrcholením celého filmu. Zbytek filmu je bud představování jednotlivých postav nebo většinou vlastenecké povídání o velcích synech národa. Na mě to většinou působilo, jako by filmaři chtěli stůj co stůj tento film ještě o kousek prodloužit. Například úvodní proslov plk. Chamberlaina k zajatcům nebo dumání nad smyslem života mezi ním a je spolubojovníkem Busterem v pulce prvního dílu. Nakonec pak nesmim zapomenout na ten hooooooodně protahovanej nástup a posléze pochod na poslední zteč v Pickettově útoku. Přesto jako nadšenec do Americké občanské války, respektivě do bitvy u Gettysburgu sem rád, že byl tento film vytvořen. Hudba k tomuto filmu je taky výborná.

 
Tato první scéna z Pickettova útoku ukazuje pochod konfederačních vojsk přes Trostlovu pastvinu směrem k Emmitsburské cestě, kde je v zápětí na ně zahájena devastující palba od Hancockových vojáků. V závěru záznamu se pak federální vojáci stáhnou od kamenné zídky. Je zde představena i tolik tajemstvím zahalená smrt brigádního generála Garnetta. (Tělo generála Garnetta nebylo nikdy nalezeno. Po neúspěšném útoku se ke konfederační linii vrátil pouze jeho kůn se stopami generálovy krve na sedle. Tělo generála Garnetta bylo s největší pravděpodobností anonimě pohřbeno do improvizovaného hrobu na bitevním poli. Pozn.)
 
V druhé scéně následně vojáci brigádního generála Armisteada překonávají kamennou zídku a vedou střet na bodáky proti vojákům Unie v oblasti známé jako The Hight Water Mark. Zde jsou ke zklamání gen. por. Picketta vrženy zpět a ve zmatku prchají k Seminárnímu hřbetu. I zde je představen osud posledních dvou generálu z Pickettovy divize gen. Armisteada a gen. Kempera  Boj utichá společně ze zadupáním do prachu poslední konfederační vlajky.
 
13.08.2011 21:14:54
emiel

Líbí se Vám vzhled těchto stránek?

Rozhodně Ano (14 | 67%)
Možná ano (2 | 9%)
Nevim (0 | 0%)
Asi ne (1 | 5%)
Rozhodně ne (4 | 19%)

Jaký díl série Hitman je podle vás nejlepší?

Hitman Codename 47 (2 | 22%)
Hitman Contracts (1 | 11%)
Hitman Blood Money (1 | 11%)
Hitman Absolution (5 | 56%)
Americká občanská válka - Gettysburg 1863

Americká občanská válka - Gettysburg 1863

Americká občanská válka - Gettysburg 1863


http://emiel1.blog.cz


 

Pistole

Pistole

Provětrávač lebečních dutin
Vše najdete tady
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one