Gettysburský hrdina

”Starý Gettysburgský hrdina”

Jedna z nejvýrazněji zajímavých osobností, která se zúčastnila 1. července bitvy, byl také gettysburgský civilista John Burns. 70 letý - starý veterán z války z roku 1812 vzal svoji mušketu s křesadlovým zámkem a odešel toho rána bojovat. Přidal se k Pennsylvanskému Bucktail regimentu. Zde požádal o dovolení velícího důstojníka zda se může spolu s regimentem zúčastnit bitvy. Důstojník nevěřící svým očím ani uším, poslal starého Burnse k lesu u McPhersonovy farmy, kde bojoval vedle členů železné brigády po celé odpoledne, než byl raněn. Zraněný a vyčerpaný přešel tento starý člověk přes vítěznou bojovou linii konfederantů, kteří mu pozoruhodně dovolil odejít nerušeně domů. Po bitvě byl vyzdvižen na roli národního hrdiny. Když uslyšel Mathew Brady o staréch veteránovi, vyfotografoval zotavujícího se Burnse u jeho domova na Chambersburg ulici a odvezl sepsaný popis Burnsovi účasti v bitvě do prezidentova domů ve Washingtonu. Brzy všechny zaujal tento příběh. Poté co prezident Lincoln přijel do Gettysburgu zasvětit vojenský národní hřbitov, tak jeho první přání bylo, aby se mohl setkat s Johnem Burnsem. Burnsova sláva se rychle rozšířila. Báseň o jeho činech se začala vydávat v roce 1864. Jeho proslulost zmizela brzy po válce, ale Burns byl hrdý na službu pro svou zemi a rodné město. John Burns zemřel v roce 1872 a je pohřben na Evergreenském hřbitově v Gettysburgu.

“John Burns, ačkoliv v minulosti vybojoval hodně bitev, s příchodem nepřátelské armády vzal svoji pušku s křesadlovým zámkem a připojil se k našim vojákům v obraně svého domova a místa u krbu...”

Popularita na účasti Johna Burnse v bitvě rostla po celá válečná léta. Jeho domov na Chambersburg ulici byl zbourán až po jeho smrti a veteráni z bitvy u Gettysburgu poznamenávali, že něco by se mělo udělat na připomenutí jeho služby. Na návrh reagovala Unie Pennsylvanských národních veteránů. Rovněž stát přijal zákony, poskytnout fondy na vybudování památníku. Pennsylvánská združení vládních komisí pro Gettysburgské památníky chtěla, aby pomník byl umístěn v poli, kde Burns bojoval se 150. Pennsylvánským a 2. Wisconským regimentem. Toto místo bylo vybráno na Mcphersonově vyvýšenině vedle Herbstova lesa. Sochař Albert G. Bureau se rozhodl vylíčit vzdorného Burnse se zatnutou pěstí, jak tvrdohlavě nese svou mušketu s křesadlovým zámkem do bitvě umístěném na valounu z bitevního pole. Ve skutečnosti Burns střílel z pušky. Mušketu si půjčil od zraněného vojáka Unie. Památník byl zasvěcen 1. července 1903 u příležitosti 40. výročí bitvy.

06.08.2011 03:38:19
emiel

Líbí se Vám vzhled těchto stránek?

Rozhodně Ano (14 | 67%)
Možná ano (2 | 9%)
Nevim (0 | 0%)
Asi ne (1 | 5%)
Rozhodně ne (4 | 19%)

Jaký díl série Hitman je podle vás nejlepší?

Hitman Codename 47 (2 | 22%)
Hitman Contracts (1 | 11%)
Hitman Blood Money (1 | 11%)
Hitman Absolution (5 | 56%)
Americká občanská válka - Gettysburg 1863

Americká občanská válka - Gettysburg 1863

Americká občanská válka - Gettysburg 1863


http://emiel1.blog.cz


 

Pistole

Pistole

Provětrávač lebečních dutin
Vše najdete tady
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one