Životopis Dr. Jonathana Lettermana

 

 Jonathan Letterman (11. prosince 1824 - 15. března 1872), byl americký chirurg. Původce moderních metod pro lékařskou organizaci v armádách. Dr. Letterman je známý dnes jak “otec medicíny bitevního pole.” jeho systém umožnil tisícům zraněných mužů rychlé ošetření a zotavený během Americké občanské války.

 Jeho život

 Letterman se narodil v Canonsburgu v Pennsylvánii jako syn známého chirurga. V roce 1849 absolvoval Jeffersonovu lékařská vysoká školu a v tom samém roce zastával pozici pomocného chirurga v armádním interním oddělení.

 Letterman sloužil na Floridě během vojenských kampaní proti Seminolským indiánům do roku 1853. Pak strávil rok v pevnosti Ripley v Minnesotě, odtud byl následně přeložen do pevnosti Defiance v Novém Mexiku, kde pomáhal s tažením proti Apačům. Znova byl přeložen a to do pevnosti Monreo ve Virginii. Od roku 1860 do roku 1861, byl v Kalifornii zaneprázdněn kampaní proti Utes. ( Etnická skupina indiánu žijící dnes v Utahu, Colorádě a v Novém Mexiku. Jméno amerického státu Utah, pochází právě s pojmenování Ute. pozn. překl.)

 Jeho mladší bratr, William Henry Letterman založil bratrství Phi Kappa Psi v Canonsburgu poté, co ošetřoval nemocného přítele v zimě 1850-1851. Po dokončení studia na Jeffersonově vysoké škole, William následoval svého bratra na Jeffersonově lékařské vysoké škole.

Občanská válka

 Na začátku občanské války byl Letterman přidělen do armády Potomac. V červnu 1862 byl jmenován s hodností majora lékařským ředitelem armády Potomac. Letterman okamžitě začal s reorganizací lékařské služby armády. Jako nováček žádal od armádního velitele generálmajora George B. Mc'CLellana výsadu dělat kterákoliv nutná zlepšení systému. Armáda nebyla dostatečně připravená na léčbu obětí v Sedmi dnů bitev v červnu (Sedm dnů bitev bylo série šesti hlavních bitev od 25. června do 1. července 1862, blízko Richmondu ve Virginii. pozn. překl.), a v září v bitvě u Antietam. Letterman vymyslel systém přední stanice první pomoci na plukovní úrovni, kde principy výběru podle naléhavosti byly nejprve zavedeny.  Založil mobilní polní lazarety, které byly umístěny u divize a velitelství sboru. Toto celé bylo propojené účinným ambulantním sborem, ustanoveným Lettermanem v srpnu 1862 a oddělení proviantního důstojníka mělo pod kontrolou veškeré lékařské osazenstvo. Letterman také zavedl dobře fungující systém pro distribuci lékařských zásob.

 Letterman ukázal výkonnost svého systému v bitvě u Fredericksburgu, ve které měla Armáda Potomac 12,000 raněných. Po této přehlídce dokonalosti jeho systém. byl systém adoptován jinými armádami Unie a nakonec byl oficiálně ustavený jako lékařská procedura pro celistvost armád Spojených států, Věcí kongresu v březnu roku 1864. Největší oběti přinesla jeho armáda v třídenní bitvě u Gettysburgu v červenci roku 1863. Zde bylo zraněno více než 14,000 vojáku Unie a 6,800 vojáku konfederace. Obrovský lékařský tábor byl vytvořený severovýchodně u Gettysburgu vedle Yorkské cesty na farmě Georgea Wolfa, pojmenovaný “ Lettermanův tábor.”

 Po krátkém období konající jako inspektor nemocnic v ministerstvu Susquehanny, Letterman odešel z armády v prosinci roku 1864 a přesídlil do San Frencisca v Kalifornii,  kde sloužil jako koroner ( soudní lékař) od roku 1867 do roku 1872. Také vydával svoji monografie, Lékařské vzpomínky na armádu Potomac, v roce 1866.

Smrt a dědictví

 Po smrti své manželky, Marie Digges Lee Lettermanové, byl hrozně deprimovaný. Následně pak onemocněl a nakonec zemřel v San Franciscu. Bylo mu jen 48 let. 13. listopadu roku 1911, byla armádní nemocnice u Presidia pojmenována k jeho cti na Lettermanovu armádní nemocnici. Dr. Letterman je pohřben na Arlingtonském národním hřbitově. Nápis na jeho soukromém památníku je:

 Lékařský ředitel armády Potomac, 23. června 1862 až 30. prosince 1863, který zavedl nařízení a efektivitu v  lékařské službě a který byl původcem moderních metod lékařské organizace v armádách.

 Jeho manželka byla pohřbena vedle něho. Její nápis je:

"Blahoslavení mrtví, jenž zemřeli v Pánu."

08.08.2011 22:32:58
emiel

Líbí se Vám vzhled těchto stránek?

Rozhodně Ano (14 | 67%)
Možná ano (2 | 9%)
Nevim (0 | 0%)
Asi ne (1 | 5%)
Rozhodně ne (4 | 19%)

Jaký díl série Hitman je podle vás nejlepší?

Hitman Codename 47 (2 | 22%)
Hitman Contracts (1 | 11%)
Hitman Blood Money (1 | 11%)
Hitman Absolution (5 | 56%)
Americká občanská válka - Gettysburg 1863

Americká občanská válka - Gettysburg 1863

Americká občanská válka - Gettysburg 1863


http://emiel1.blog.cz


 

Pistole

Pistole

Provětrávač lebečních dutin
Vše najdete tady
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one